banner2

ABD İsrailli casus yazılım Pegasus'u yaptırım listesine aldı

Hedef aldığı her insanı cep telefonundan 7/24 izleyebilen casus yazılım Pegasus, İsrailli sahiplerinin başına dert açtı. Programı hazırlayan iki İsrail firması ABD'de kara listeye alındı.

Bilim / Teknoloji 04.11.2021, 17:03 24.11.2021, 10:58
Abone ol
ABD İsrailli casus yazılım Pegasus'u yaptırım listesine aldı

ABD, dünya genelinde 50 binden fazla kişinin cep telefonlarıyla izlenmesinde kullanıldığı ortaya çıkan casus yazılım Pegasus'a karşı ilk adımı attı. Amerikan Ticaret Bakanlığı, yabancı hükümetlere casus yazılım satan İsrailli NSO Grup ile Candiru şirketlerini kara listeye aldı. 

Yaptırım kararı, NSO Grup faaliyetlerinin ABD dış politikasına ve ulusal güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle alındı. Dünya genelinde cep telefonları aracılığıyla yapılan casusluk faaliyetini umursamayan ABD, Pegasus'un artık Amerikalılar için de yönelik haline geldiğine karar verdiği için bu adımı atmak zorunda kaldı. 

Ticaret Bakanlığı NSO ve Candiru firmalarının, insanları uluslararası kuralları ihlal eden yollarla izleyen yazılımlar geliştirdiğini hatırlattı. Bakanlık, Joe Biden-Kamala Harris yönetiminin baskı için kullanılan dijital araçların yayılmasını engellemeye çalışmak da dahil olmak üzere 'insan hakları' kavramını ABD dış politikasının merkezine koyma çabası içinde olduğunu iddia etti. 

RAGIP SOYLU DA İZLENMİŞ

Pegasus'la izlenen isimlere gazeteci Ragıp Soylu da eklendi. 

Pegasus'un sahibi NSO dışında bir diğer İsrailli firma Candiru da yaptırımdan nasibini aldı. Suudi Arabistan, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışında bazı Avrupa ülkelerinin de istihbarat amacıyla kullandığı Pegasus, Riyad yönetimi tarafından gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı izlemek için kullanılmıştı. 

İngiltere merkezli haber portalı Middle East Eye, Pegasus'la takip edilen isimlerden birinin sitenin Türkiye büro şefi Ragıp Soylu olduğunu açıkladı. Böylece Türkiye'den Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gazeteciler Yasin Aktay ile Turan Kışlakçı ve Başsavcı İrfan Fidan'ın da bulunduğu listeye bir kişi daha eklenmiş oldu. 

Karara karşı mücadele edeceklerini duyuran NSO firması ise casus yazılım Pegasus'un 'hiçbir ABD vatandaşını hedef almadığını' iddia etti. "Pegasus, ABD ve İsrail dışındaki tüm ülkeleri izleyebilir" anlamına gelen açıklamasında NSO, yine tek amaçlarının 'terörizmi önlemek' olduğunu savundu.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!