banner2

AB'de dijital platformlara katı kurallar getiriliyor! İhlal edenlere ağır cezalar gelecek

AB'de dijital platformlara katı kurallar getiriliyor. Anlaşmaya varılan yasaya göre, kural ihlalinde bulunan dijital platformlara küresel cirolarının yüzde 6'sına ulaşan para cezaları uygulanabilecek.

Bilim / Teknoloji 23.04.2022, 13:33
Abone ol
AB'de dijital platformlara katı kurallar getiriliyor! İhlal edenlere ağır cezalar gelecek

Avrupa Birliği (AB) kurumları, dijital platformların içeriklerinin kullanıcılar için daha güvenli olmasını öngören yasa konusunda uzlaşmaya vardı.

YENİ KATI KURALLAR GETİRİLİYOR

Buna göre, dijital platformlara yeni katı kurallar getirecek. Çevrimiçi platformların yasa dışı ve zararlı içerikle ilgili sorumlulukları artırılacak. Platformlar sahip oldukları içerikleri sıkı biçimde denetleyecek.

GERÇEK HAYATTA YASA DIŞI OLAN İNTERNET ORTAMINDA DA YASA DIŞI OLACAK

Gerçek hayatta yasa dışı olanın internet ortamında da yasa dışı olması gerektiği ilkesi esas alınacak. İnternet kullanıcılarının temel hakları daha iyi korunacak. Platformlar bildirilen yasa dışı ürün, hizmet ve içeriği hızla kaldırmak zorunda olacak.

Dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak.

REŞİT OLMAYANLAR İNTERNET ORTAMINDA DAHA İYİ KORUNACAK

Yasa çerçevesinde reşit olmayanlar internet ortamında daha iyi korunacak. Reşit olmayanlara yönelik doğrudan reklam yasaklanacak. Yasa dışı veya zararlı içeriğin yayılmasında oluşturdukları belirli riskler nedeniyle büyük çevrim içi platformlar ilave sorumluluklara tabi tutulacak.

AB’de 45 milyondan fazla kullanıcısı olan büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak durumunda kalacak ve bu dijital platformlar AB Komisyonu tarafından denetlenecek.

KURAL İHLALİ YAPAN PLATFORMLARA YÜKLÜ CEZALAR GELECEK

Kural ihlalinde bulunan dijital platformlara küresel cirolarının yüzde 6'sına ulaşan para cezaları uygulanabilecek. İhlallerin tekrarı durumunda söz konusu dijital platformların AB'deki faaliyetine son verilebilecek.

AB, 20 yıl önce hazırlanan e-ticaret kurallarını günün koşullarına uygun biçimde güncellemeye çalışıyor.

Bu aşamadan sonra söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi için AP ile AB Konseyi'nin resmi onayı gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!