banner2

5G'den 100 bin kat hızlı! Japonya Nokia deneyine başlıyor

Japonya'nın Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü'ndeki (NICT) Ağ Araştırma Enstitüsü, “Standart Kaplama Çapında Çok Çekirdekli Fiberde Saniyede 1 Petabitlik Dünyanın İlk Başarılı İletimi”ni duyurdu.

Bilim / Teknoloji 11.06.2022, 22:32
Abone ol
5G'den 100 bin kat hızlı! Japonya Nokia deneyine başlıyor

6 Haziran'da Japonya'nın önde gelen mobil telekom operatörü NTT DOCOMO; ana şirketi, sabit hat operatörü ve Ar-Ge merkezi NTT (Nippon Telegraph and Telephone Corporation); Japon telekom ekipmanı üreticileri NEC ve Fujitsu; ve Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia, "2030 yılına kadar 6G hizmetlerinin hedeflenen ticari lansmanı için yeni mobil iletişim teknolojilerinin deneysel denemelerini yürütmeyi" planladığını duyurdu.

Bu duyurular, Mart ayında yazdığım Japonya'nın “5G Ötesi” girişimleriyle ilgili ilerleme raporunu takip ediyor .

NICT'den yapılan açıklamada,  Bir petabit, bir katrilyon bit veriye veya bir milyon gigabit'e eşittir. 5G, saniyede 10 gigabit (Gbps) ideal bir maksimum veri iletim hızına sahiptir. NICT gösterimi bu nedenle 100.000 kat daha hızlıydı.Referans olarak, 5G için Uluslararası Mobil İletişim-2020 gereksinimleri (IMT-2020 Standardı) şunlardır: Downlink tepe veri hızı 20 Gbps; Uplink tepe veri hızı 10 Gbps. Ancak gerçek dünya 5G hızları çok daha yavaştır.NICT, "saniyede bir petabit, saniyede 8K yayın yapan 10 milyon kanala eşdeğerdir", ancak kanepe patatesleri veya video meraklıları bile bunu anlayamayabilir. " denildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!