21 Haziran yaz gündönümü nedir? 21 Haziran'da ne oluyor? 21 Haziran en uzun gece mi, en uzun gündüz mü?

21 Haziran yaz gündönümü internette araştırılıyor. Vatandaşlar internette '21 Haziran yaz gündönümü nedir? 21 Haziran'da ne oluyor? 21 Haziran en uzun gece mi, en uzun gündüz mü?' araması yapmaya başladı. İşte 21 Haziran yaz gündönümü ile ilgili detaylar...

Bilim / Teknoloji 21.06.2022, 10:02 21.06.2022, 10:05
Abone ol
21 Haziran yaz gündönümü nedir? 21 Haziran'da ne oluyor? 21 Haziran en uzun gece mi, en uzun gündüz mü?

21 Haziran yaz gündönümü bugün başladı. 21 Haziran'da kuzey yarımkürede en uzun gündüz, güney yarımkürede ise en kısa gündüz yaşanacak. Bunun dışında ülkemizin de bulunduğu kuzey yarımkürede günler kısalmaya başlayacak. 21 Haziran tarihinde ne olduğunu merak edenler internette araştırma yapmaya başladı. Peki 21 Haziran yaz gündönümü nedir? 21 Haziran'da ne oluyor? 21 Haziran en uzun gece mi, en uzun gündüz mü?

21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Yaz gün dönümü her yıl 21 Haziran'da yaşanmaktadır.

Güneş, Dünya'nın eğik ekseni sebebiyle yıl boyunca gökyüzünde en düşük veya en yüksek noktaya ulaştığında bir gündönümü meydana gelir.

Dünya üzerinde herhangi bir noktadan, kuzeye doğru gidildikçe gündüzler uzamaya, güneye doğru gidildikçe geceler uzun olmaya başlar.

Kuzey yarımkürede en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır. Bu duruma yaz gündönümü adı verilir. Bu tarihten sonra kuzey yarımkürede gündüzler kısalmaya, geceler ise uzamaya başlar.

21 Haziran'da kuzey yarım kürede yaz mevsimi başlar.

Güneş ışınları Kuzey Yarımküre'ye en dik, Güney Yarımküre'ye en eğik açılarla gelir. Bu tarihte en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır.

21 HAZİRAN'DA NE OLUYOR?

Bu tarihten sonra Kuzey Yarımküre'de gündüzler kısalmaya (yaz gündönümü), Güney Yarımküre'de ise uzamaya (kış gündönümü) başlar.

Aydınlanma çizgisinin sınırları kutup dairelerinden geçer. Kuzey Kutup Dairesi'nde 24 saat süreyle gündüz, Güney Kutup Dairesi'nde 24 saat süreyle gece yaşanır.

Kuzey Kutup Kuşağı aydınlık, Güney Kutup Kuşağı karanlık daire içindedir.

Gündüz süresi kuzeye gidildikçe uzar. Bu nedenle, ülkemizde en uzun gündüz Sinop'ta, en kısa gündüz Hatay'da yaşanır.

Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Yengeç Dönencesi'dir.

Öğlen saat 12.00'de Yengeç Dönencesi'nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.

TÜRKİYE'DE 21 HAZİRAN'DA EN UZUN GÜNDÜZ NEREDE?

Türkiye'de en uzun gündüz Sinop'ta yaşanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!